Az eAzonosítás megkönnyíti az állampolgárok biztonságos azonosítását és hitelesítését a piaci és közigazgatási szolgáltatások igénybevételéhez. Az azonosítás és hitelesítés a szolgáltatónak és az állampolgárnak is kulcsfontosságú. A Digitális Állampolgárság Szolgáltató ellenőrzi az állampolgár személyazonosságát a szolgáltató számára. Az állampolgár pedig ellenőrizheti, hogy milyen szolgáltatóval lép kapcsolatba és milyen adatokat oszt meg.
Az eAzonosítással az állampolgárok a személyes megjelenéssel egyenértékűen igazolhatják személyazonosságukat. További ellenőrzéseket vagy adatigényléseket a piaci szolgáltatóknak nem kell végezniük.
A szolgáltatás egyelőre az online térben lesz használható. A fizikai térben történő használatot – pl. azonosítás bankfiókban – később vezetjük be.
Az eAzonosítás használatához az állampolgárnak rendelkeznie kell digitális állampolgársággal, illetve DÁP mobilalkalmazással. A DÁP mobilalkalmazással egy QR-kód beolvasásával az alábbi esetekben lesz igazolható a személyazonosság:
Bejelentkezés a magyarorszag.hu-n és egyéb állami weboldalakon és mobilalkalmazásokban (pl. EgészségAblak)
Regisztráció és bejelentkezés pénzintézetek, közművek és telekommunikációs szolgáltatók weboldalain és mobilalkalmazásaiban (2025. júniustól)
Egyszeri vagy időszakos ügyfélátvilágításhoz szükséges adatok átadása a piaci szolgáltatónak (2025. júniustól)
A DÁP IDP (DÁP Identity Provider) egy modern, digitális identitáskezelő rendszer, amely lehetővé teszi az azt igénybe vevő vállalatok számára, hogy biztonságosan és hitelesen igazolják az ügyfeleiket a különböző online szolgáltatásoknál.
A rendszer az OpenID4VC (OpenID for Verifiable Credentials) protokollokra épül. Biztosítja a hitelesíthető igazolások kiadását és bemutatását, és teljes mértékben megfelel az elektronikus azonosításra és bizalmi szolgáltatásokra vonatkozó eIDAS- rendelet előírásainak.
Biztonság: Kriptográfiai módszerek alkalmazásával biztosítja az adatok sértetlenségét és hitelességét.
Interoperabilitás: Szabványosított protokollokra épül, így lehetővé teszi az együttműködést a különböző rendszerek és szolgáltatók között.
Felhasználói kontroll: A felhasználók saját digitális tárcájukban tárolhatják és kezelhetik hitelesítő adataikat, és eldönthetik, kinek és mikor mutatják be ezeket az adatokat.
Kompatibilitás az eIDAS-szal: Megfelel az eIDAS-rendeletnek, és lehetővé teszi az eIDAS-kompatibilis hitelesítő adatok kiadását és használatát.
A szolgáltatónak előzetesen el kell végeznie a regisztrációs folyamatot, ennek eredményeképpen kerülhet be a Hitelesség ellenőrzés szolgáltatásba, és csak ezt követően használhatja az eAzonosítás szolgáltatást.
A szolgáltatónak biztosítania kell a regisztráció során megadott adatai naprakészen tartását, és minden megismert adatot a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kell kezelnie, különös tekintettel a GDPR rendelkezéseire.
A felhasználó igénybe szeretné venni a piaci szolgáltató online felületein a DÁP eAzonosítást.
A piaci szolgáltató meghatározza az attribútum kéréseket, amelyekre szüksége van, és kérés formájában elküldi a DÁP mobilalkalmazás felé.
Szabvány: OpenID for Verifiable Credentials az eIDAS2-ben használt aktuálisan publikált verzió szerint
Protokoll: OpenID for Verifiable Presentations
- A DÁP mobilalkalmazás ellenőrzi a szolgáltató hitelességét.
A felhasználó azonosítja magát a saját DÁP mobilalkalmazásában. Fogadja a kérést, átnézi az igényelt adatok listáját, majd elfogadja vagy megtagadja az adatok átadását.
Elfogadás esetén a DÁP összeállítja a prezentációt a szolgáltató számára.
Szabvány: OpenID for Verifiable Credentials az eIDAS2-ben használt aktuálisan publikált verzió szerint
Protokoll: OpenID for Verifiable Presentations
A szolgáltató ellenőrzi a mobilalkalmazás és az attribútum válaszok hitelességét.
Az OpenID4VC szabvány célja, hogy lehetővé tegye a felhasználók számára a digitális hitelesítő adatok egyszerű és biztonságos megosztását különböző szolgáltatásokkal. Ezzel a szabvánnyal a felhasználók megbízható módon mutathatják be digitális igazolásaikat. Az OpenID4VC az OAuth 2.0-ra épül, így kihasználva annak biztonságos és fejlesztőbarát alapjait. A szabvány aktuális verziója itt érhető el: