A design system fejlesztése során nemcsak a Szolgáltatástervezési sztenderdeket, hanem a saját alapelveinket is alkalmazzuk. Ezek az alapelvek tükrözik a tervezési filozófiánkat, és megalapozzák a design systemmel kapcsolatos döntéseinket.
A digitális állami szolgáltatásoknak minden állampolgár számára elérhetőnek kell lenniük, koruktól, képességeiktől, társadalmi és gazdasági hátterüktől vagy digitális érettségüktől függetlenül. A design systemet a lehető legszélesebb közönség számára készítjük, és követjük az akadálymentesítési szabványokat és az inkluzív tervezés alapelveit.
A design system komponensei megfelelnek a WCAG 2.2 szabványban foglalt akadálymentesítési követelményeknek és a szakmai jó gyakorlatoknak.
A komponensek és a belőlük épített felületek tesztelésénél a fogyatékossággal élő felhasználók bevonására törekszünk, legalább az alábbi asszisztív technológiákkal:
- Képernyőfelolvasó szoftverek (NVDA, VoiceOver, Talkback)
- Hangfelismerő és hangalapú navigációt segítő szoftverek
- Magas kontrasztú és egyéb “forced-color” beállítások
- Alternatív billentyűzetek és switch eszközök
- Olvashatóságot segítő beállítások
Az állampolgárok a szolgáltatások igénybevétele során különböző eszközöket használnak, és gyakran váltanak az eszközök között. A komponensek tervezésénél platform- és böngészőfüggetlenségre törekszünk. A komponenseket az alábbi platformokon és böngészőkben teszteljük:
- iOS / Safari
- Android / Chrome
- Windows / Chrome, Firefox, Edge
- macOS / Safari, Chrome
Az állami szolgáltatások egyik legnagyobb problémáját a nem felhasználóbarát, körülményes, jogi és közigazgatási szakkifejezéseket tartalmazó szövegek jelentik. A design system ezért a vizuális és interakció-tervezési útmutatók mellett az alábbi szövegírási útmutatókat is tartalmazni fogja:
- Felhasználóbarát szövegírás
- Nyelvtani, fogalmazási és formázási szabályok
- Szövegírási útmutatók a design system komponenseihez
- Útmutatók kiemelt témákhoz (pl. hibaüzenetek, onboarding, stb.)
Egy design system akkor hasznos, ha fókuszált, és csak azt nyújtja, amire valóban szükség van. Tudatosan kerüljük a felesleges dekorációkat, illetve azokat az elemeket, amelyek nem elég általánosak, hogy különböző szolgáltatásokban és kontextusokban is használhatóak legyenek.
- Minden útmutató, irányelv és komponens részletes kutatáson alapul és alapos tesztelésen esik át.
- Csak olyan komponensek kerülnek be a design systembe, amelyek megoldást kínálnak a szolgáltatásokban gyakran előforduló problémákra.
- A bekerülést és a kikerülést jól meghatározott eljárás szabályozza.
- A komponenseket a használati adatok és visszajelzések alapján folyamatosan fejlesztjük.
A design system akkor lehet sikeres, ha transzparensen, a felhasználók bevonásával készül. Az egyre jobb minőség és a valódi hatékonyság kulcsa a nyitottság, hiszen a felhasználók visszajelzései elengedhetetlenek ahhoz, hogy valóban működő és hasznos eszközkészletet biztosíthassunk.
- A design system minden eleménél verziókövetést használunk.
- Minden komponenshez tartozik követelménylista, amely az aktuális készültségi állapotot mutatja. Nyitott a komponensekkel kapcsolatban feltárt hibák listája is.
- A design system roadmapje publikus, és hírként is publikálunk minden frissítést.
- Bárki megnézheti, véleményezheti és javíthatja a design system forráskódját.